niedziela, 4 maja 2014

Pchły



Pchły są najczęstszymi pasożytami zewnętrznymi zwierząt domowych na świecie. Pchły zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt ze względu na reakcje (skórne) i przenoszone choroby.
Zalicza się do nich ponad 2000 gatunków i podgatunków. Pchły żyją się w ciepłych, wilgotnych  warunkach i żywią się krwią swoich gospodarzy .


Dlaczego psy i koty są podatne na pchły?
Pchły są niesamowicie zwinne , a gdy poszukują żywiciela, mogą skakać 10 000 razy z rzędu (długość trzech boisk piłkarskich).Trzy pary odnóży pomagają w doskonałej skoczności (do 60 cm), a spłaszczone ciało pozwala na szybki ruch pchły w sierści psa i kota.
Podczas swojego życia, które trwa 16 dni do 21 miesięcy w zależności od warunków środowiskowych, pchły można najczęściej znaleźć na brzuchu psa i kota, podstawie ogona i głowie. Jednak  w trakcie intensywnej epidemii, pchły mogą rozwijać się w dowolnym miejscu na ciele. Żywią się raz na dzień i jak długo to możliwe pozostają na ciele gospodarza (żywiciela).

Jakie są objawy pogryzienia przez pchły?
-  Odchody, ”pchli brud”, na ciele psa i kota lub ​​w środowisku
-  Nadmierne drapanie, lizanie lub gryzienie skóry
-  Alergiczne zapalenie skóry
-  Wypadanie włosów
-  Strupy 
-  Blade śluzówki (spowodowane anemią)
-  Robaczyca przewodu pokarmowego (tasiemiec - przenoszony za pośrednictwem pcheł!)

Jakie są powikłania po inwazji pcheł?
Pchły mogą spożywać ilość krwi która odpowiada 15-krotnej własnej masie ciała, co może spowodować znaczną utratę krwi zwierzaka lub nawet niedokrwistość. Jest to szczególnie problematyczne u małych szczeniąt i kociąt, gdzie niedostateczna liczba czerwonych krwinek może zagrażać życiu. Objawy niedokrwistości pasożytniczej to blade dziąsła, obniżona temperatura ciała i apatia.
Gdy pies czy kot ma podwyższoną wrażliwość na ślinę pcheł, nawet jedno ukąszenie może spowodować reakcję alergiczną. Ten stan znany jako alergiczne pchle zapalenie skóry powoduje swędzenie i dyskomfort. Na APZS cierpią również ludzie. Objawy obejmują uogólnione wypadanie włosów, zaczerwienienie skóry,  wtórne zakażenia bakteryjne, wypryski a nawet sączące się rany.

Które zwierzęta są podatne na pchły?
Te  które żyją w ciepłych, wilgotnych klimatach i na zewnątrz są najbardziej narażone na pchły .

Co należy zrobić jeśli mój zwierzak ma pchły?
Ważne jest, aby dostosować leczenie do swojego zwierzaka i środowiska, ponieważ niektóre produkty mogą być nieskuteczne, a nawet w pewnych kombinacjach toksyczne. Twój lekarz weterynarii wybierze dla Ciebie najlepszy plan zapobiegania zarażeniu i zwalczania pcheł w przyszłości.

Jak zwalczać i zapobiegać inwazji pcheł? 
Typowe opcje obejmują roztwory do stosowania zewnętrznego (spot on) w tylnej części szyi, szampony, proszki i aerozole. Niektóre produkty zabijają pchły dorosłe i ich jaja, ale mogą się różnić w skuteczności. Bardzo ważne jest, aby nie używać produktów na swojego psa które są przeznaczone dla kotów (i odwrotnie). Produkty na receptę są bardziej skuteczne i bezpieczniejsze niż te szeroko dostępne. I tak jeżeli chodzi o produkty spot on dla psów i kotów przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym (m.in. pchły dorosłe, jaja i larwy, ) to polecam preparat zawierający selamektynę. 
Sprawdzonym preparatem przeciwko kleszczom dla psów jest ten mający w swoim składzie imidakloprid i permetrynę. Jeżeli natomiast potrzebujecie coś bez recepty to można kupić produkty zawierające fipronil które chronią przed inwazją kleszczy, pcheł i wszy.
Należy dokładnie oczyścić swój dom, w tym dywany, pościel i tapicerki.  W ciężkich przypadkach należy rozważyć użycie aerozoli (na bazie m.in permetryny), które wymagają czasowej ewakuacji z domu.

3 komentarze:

  1. Mój pies na szczęście nie ma pcheł ale ostatnio znalazłam kleszcza koło jego noska był już dość spory i weterynarz wyciągnął mu go, teraz czekamy czy nic się nie będzie z tym działo. Ale fajnie wiedzieć jakie środki stosować przy następnym kupnie preparatu na pewno skorzystam z tych porad :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętaj że profilaktyka przeciwkleszczowa zmniejsza ryzyko kontaktu z pasożytem i przeniesienia przez kleszcza zachorowania na, niestety bardzo rozpowszechnioną u psów, babeszjozę. Jak to jednak bywa w medycynie weterynaryjnej (dlatego jest taka ekscytująca) zdarzają się przypadki zachorowania wśród nawet regularnie zabezpieczonych psów, szczególnie w "niebezpiecznych regionach" w Polsce gdzie babeszjoza występuje najczęściej. Zalecaną praktyką jest dokładnie obejrzenie psa po każdym spacerze (wiem, skąd wziąć na to czas?) priorytetowo uwielbianych przez kleszcza miejsc gdzie skóra jest delikatna i mało owłosiona: okolice głowy, pachwiny, uszy, czy szyja.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak teraz go już oglądam ;) widzę, że ma pan bogatą wiedzę na ten temat a może mi pan powiedzieć czy środek jaki stosuje u mojego psa jest dobry, od paru lat kupuje FIPRex na pchły i kleszcze? Na szczęście ma po tym kleszczu tylko strupka nic się nie papra :)

    OdpowiedzUsuń